Od té doby, co centrální banka zavedla intervenční režim a brání koruně v jakémkoliv posílení za hranici 27 CZK/EUR, se zdá, jako by se devizový trh v ČR stal naprosto předvídatelným, bezrizikovým a z pohledu finančních příležitostí i nudným. Ve skutečnosti to vlastně nikdy neplatilo doslova a s blížícím se koncem tohoto režimu to platit nemusí už vůbec. Ať už to byly před více než rokem „spekulace“ některých hráčů na trhu na další devalvaci nebo následně na předčasný konec intervencí. Obojí na čas vytvořilo zajímavé příležitosti pro kurzové zajištění – nejdříve díky vyššímu forwardovému kurzu koruny pro exportéry a následně nižšímu, který zas mohli ocenit importéři.
Z průzkumů pořádaných ČNB a Svazem průmyslu totiž vyplývá, že míra zajištěnosti kurzových rizik v ročním horizontu dosahuje 25 % a je fakticky nejnižší od roku 2011 (tedy za celou dobu sledování).
Letošek je pro korunu prozatím velmi poklidným rokem. Koruna se drží v těsné blízkosti intervenční hranice a jen občas ji musí centrální banka usměrňovat, aby přece jen bariéru stanovenou v listopadu 2013 neprolomila. Na trhu tak panuje zdání neskutečného klidu a bezpečí, které však časem nepochybně skončí. Nakonec nic netrvá věčně, a tak by koruna měla časem opustit intervenční režim a její kurz by se měl odvíjet – tak jako dříve – jen od tržní nabídky a poptávky. A nemuselo by to už trvat ani dlouho, protože sama ČNB prezentuje jako pravděpodobný termín ukončení kurzového závazku polovinu roku 2017. V té době už by se totiž měla inflace pohybovat bezpečně v blízkosti cíle centrální banky, ekonomika by měla růst solidním tempem a měnová politika by se tak mohla začít vracet do dřívějších osvědčených kolejí.
Firmy, zdá se, s takto „brzkým“ ukončením kurzového režimu zatím až tak nepočítají a stále vyčkávají. Z průzkumů pořádaných ČNB a Svazem průmyslu totiž vyplývá, že míra zajištěnosti kurzových rizik v ročním horizontu dosahuje 25 % a je fakticky nejnižší od roku 2011 (tedy za celou dobu sledování). Můžeme to chápat tak, že podniky jsou už po několikerém prodloužení kurzového závazku centrální banky k avizovanému termínu uvolnění koruny skeptické a že se spíše budou chtít rozhodnout, až bude exit takříkajíc jistý.
Problémem ovšem je, že tak zásadní krok, jakým je uvolnění kurzu, bývá do značné míry otázkou překvapení. Navíc v jeho důsledku budou na trhu panovat s největší pravděpodobností úplně jiné podmínky než nyní. Takže nakonec čekat na „jistotu“ a odkládat rozhodnutí nemusí být až tak výhodné, jako tomu bylo třeba doposud. Přinejmenším proto je na místě vývoj kurzu i rétoriku centrální banky pozorně sledovat a být připraven pojistit/zajistit si výhodný devizový kurz za lepších podmínek. Nebo také věříte, že devizový kurz koruny zůstane po uvolnění stabilní?
Petr Dufek, analytik ČSOB
UPOZORNĚNÍ: Tento text je základní informací o možném přístupu k zajištění a není výzvou nebo doporučením k uzavření konkrétního obchodu.