EGAP zpřísnil pohled na rizikové exporty, klienti ČSOB mohou profitovat z bonusu
Úvěrová pojišťovna EGAP se mění, a významnými změnami procházejí i podmínky spolupráce s ní. Nejde jen o změnu Všeobecných pojistných podmínek pro exportní odběratelský úvěr, ale také o úpravu spoluúčastí pojištění, o zavedení pojistných bonusů a malusů a také o reakci na výsledky dohlídky ČNB v EGAP. Na jejím základě došlo ke zpřísnění metodiky i procesu schvalování exportních případů.
1) Novelizace Všeobecných pojistných podmínek
Naši klienti z řad tuzemských exportérů zajisté zaznamenali aktualizaci Všeobecných pojistných podmínek EGAP k 1. 1. 2014. Zatímco u většiny produktů EGAP byly změny pouze kosmetické, vyvolané novou kodifikací občanského práva, podmínky objemově nejvýznamnějšího produktu EGAP – pojištění vývozního odběratelského úvěru (produkt „D“) – prošly rozsáhlou novelizací na základě intenzivních jednání mezi EGAP a jeho akcionáři, bankami a exportéry.
2) Úprava spoluúčasti
Od září 2015 současně platí u produktu „D“ nová poměrně komplexní pravidla pro určování spoluúčasti pojištěných bank. Do té doby standardní 5 % spoluúčast je tak nahrazena systémem 0-10 % spoluúčasti (viz níže tabulka), který bere v úvahu diverzifikaci teritorií, oborů, charakter dlužníka a jeho země apod.
zdroj: EGAP
3) Výhoda bonusu pro klienty
Tato pravidla jsou od 1. 1. 2016 doplněna systémem bonusů a malusů, který vychází z tzv. škodního poměru každé banky. Zjednodušeně řečeno se jedná o porovnání toho, kolik pojistného banka do systému zaplatila s vyplaceným pojistným plněním, přičemž se bere v úvahu, jak daná banka byla úspěšná ve vymáhání pohledávek při pojistných událostech. Banky se škodním poměrem pod 100 % získávají bonus ve výši až 2 % dodatečného krytí nad rámec standardu, naopak instituce se špatným škodním poměrem, který se dále zhoršuje, je postižena malusem v podobě sníženého krytí o minimálně 3 procentní body. ČSOB je přitom jedna z nemnoha bank, která se kvalifikuje na bonus, a u nejlepších exportních případů je tak schopna realizovat transakce i bez přenesení části spoluúčasti na exportéra.
4) Zpřísnění pravidel
EGAP aktuálně musel reagovat na výsledky dohlídky ČNB sérií interních opatření a úprav v předpisech, které zpřísňují metodiku i proces schvalování exportních případů. V první řadě dojde ke zvýšení pojistného v nejvíce rizikových dlužnických kategoriích. Dále se zavádí striktní požadavky na zajištění v obchodních případech s korporátním rizikem, a-jejich pravidelné oceňování a ověřování jejich vymahatelnosti. Očekáváme, že tato novinka bude znamenat zvýšené náklady na transakce. EGAP bude současně nově vyžadovat u větších případů dokumentaci (minimálně exportní kontrakt a úvěrovou smlouvu), aby mohl zkontrolovat její ekonomické parametry. Budou také stanoveny přísné teritoriální a koncentrační limity. Pozitivní je, že i u zemí s největší koncentrací případů (Rusko, Ázerbájdžán) by měl prozatím platit volný limit na nové transakce.
Jiří Bušek, Exportní a strukturované financování obchodu