Hadice, kam se podíváš

Gumex je expert na hadice, těsnění a všemožné výrobky z pryže. Jak se podařilo vybudovat rodinnou firmu, našlapanou high-tech technologiemi a kreativními lidmi, kterou dnes řídí otec a tři děti? To nám prozradil jeden z jejích majitelů Libor Sedláček.

 

Proč se váš táta, který Gumex zakládal, rozhodl právě pro tento sortiment?

Taťka pracoval na poště, ale v 80. letech měl potíže nás tři děti uživit. Je strašný dříč, takže odpoledne pracoval na poli a večer pomáhal v Řempu. Začal tam potom pracovat na finančním oddělení a z Optimitu Odry se ho zeptali, zda nechce prodávat jejich hadice. Poradil se s mamkou a ta řekla: „Tak jo.“ To byl rok 1994. Měl tři společníky, půjčil si 600 tisíc korun, tehdy obrovské peníze, a založili Gumex. Firma sídlila v garážích zemědělského družstva, taťka jezdil starým embéčkem a bydleli jsme v paneláku.

Kdy se z garážové firmy zrodila úspěšná rostoucí společnost?

V roce 1993 jsem se začal učit anglicky. Po dvou letech jsem vyrazil do Itálie, kde jsem navštívil výrobce hadic. Souhlasil, že nám dodá zboží. Dovezli jsme něco, co tu na trhu ještě nebylo. A tak se to postupně nabalovalo. Důležitým mezníkem je i rok 2000. Tatínek tehdy, ve svých padesáti letech, firmu s deseti lidmi rozdělil nám sourozencům. Je to velká věc, že nás do firmy přizval a nechal nás rozhodovat. Další mezník přišel v roce 2009, kdy jsme postavili nové sídlo ve Strážnici. A to už jsme u příběhu peněz. Kdyby nás tenkrát ČSOB nepodržela a nepůjčila nám, nemohli bychom stavět. Tehdy jsme se rozhodli, že nechceme zboží jen kupovat a prodávat, ale chceme připravovat výrobky na míru, aby je zákazník jen vybalil z krabice a namontoval. To je změna filozofie – z firmy, která prodává, na firmu, která vyrábí.

Bylo to automatické, že všichni sourozenci zamířili do Gumexu?

Třeba já jsem původně pracoval jako celník, ale spokojený jsem nebyl. Tak jsem začal v Gumexu prodávat. Tehdy stačilo mít zboží a prodalo se skoro samo. Dnes je to jinak. Přizvali jsme k nám i bráchu Dušana, který je technický, zvídavý typ a dnes je zde ředitelem firmy. Sestra Jana se původně starala o fakturaci a teď je personální ředitelkou. Všichni jsme si prošli celou firmou. Pocházíme ze zemědělské rodiny, i my děti jsme byly zvyklé pracovat na poli. Takže jsme si v Gumexu říkali: prostě budeme makat a není možné, aby se to nepodařilo.

Technologicky i v komunikaci jsme dál než mnohé firmy na Západě, které došly do nějakého bodu a už se nevyvíjely.

Gumex je typickou rodinnou firmou. Co vás drží pohromadě?

Máme tři zásady. Poctivost vůči firmě, partnerům i vůči nám samotným, ta je zásadní. Dále ctíme systém a řád. A do třetice je to neustálý vývoj, postupné malé kroky, které děláme. Jsme na to tak zvyklí. I malé věci mají smysl, i když to tak na začátku nevypadá. Což je vlastně příběh naší firmy.

Daří se vám vždy najít shodu ve strategických rozhodnutích?

Samozřejmě je to boj. Naštěstí tatínek ctí, že když nám Gumex svěřil, respektuje i to, kam firmu směrujeme. Sám rád říkává: „Mladí ženou dopředu a já to brzdím.“ To je také potřeba, dělá to dobře.

Aby se firma posouvala, investujete do nových technologií a inovací…

Technologicky i v komunikaci jsme dál než firmy na Západě, které došly do nějakého bodu a už se nevyvíjely. U nás jsme v našem oboru jediní, kdo pracuje s 3D paprskem. Rychlost a perfektní servis jsou základem úspěchu.

gumex-clanek

Jako jedni z mála nemáte problém s nedostatkem pracovní síly. Čím to?

Nechceme po lidech, aby pracovali od nevidím do nevidím, a nesnažíme se je vymačkat. Jasně že chceme výkon, ale snažíme se, aby bylo zaměstnancům v Gumexu dobře. Záleží nám na přirozené etické atmosféře, chováme se k sobě hezky a lidé zároveň mají kam růst. Tím neříkám, že jsme andělé, kteří v práci poletují s roztaženými křídly.

Jak do vašeho přístupu zapadá dlouhodobé partnerství s bankou?

Je pro nás důležité, jak snadná vlastně dnes naše spolupráce s bankou je. ČSOB nám kdysi dala důvěru a my jsme ukázali, že ji nezklameme. I můj tatínek přijal hledisko, že bez banky bychom se nemohli odrazit. Banka nám fandí, aby se nám dařilo. Stejně jako já fandím jiným firmám, protože když se bude dařit jim, bude se dařit i nám.

Gumex je pevně srostlý se Strážnicí na jižní Moravě. V čem je to místo dobré pro byznys?

Strážnice je maminka Gumexu, tam začínal. Stali jsme se významným regionálním zaměstnavatelem a máme tam dobré jméno. Zatímco jiné firmy mají problém najít lidi, my ne. Lidé na jižní Moravě žijí trochu jinak a projevuje se to na duchu firmy. Nemají jen práci, ale také pole nebo vinohrad. Hned si vybavím našeho kolegu, který celou firmu zásobuje vínem. Žijí víc společně, součástí jejich života je folklor, který mají v krvi. A všude pracují stejně poctivě.

Jak vidíte budoucnost firmy?

O tom, co chceme, mluvíme pořád – zda rozšiřovat Strážnici, nebo dál expandovat v Česku. Máme pevné roční plány, ale na léta dopředu se moc dívat nedá, situace se mění. Do dvou let chceme otevřít klientské centrum pro B2B segment a změnit způsob prodeje zákazníkům, dál se budeme posouvat v high-tech technologiích. Jsem optimista. A výhoda rodinné firmy je, že vás rodina podrží, i když se náhodou něco nepovede. I se sto čtyřiceti zaměstnanci v Čechách a na Slovensku jsme pořád malá firma. Jestli vybudujeme velkou firmu, na to se zeptejte našich dětí. I když zatím nevím, jestli někdo z nich bude gumexák.

 

Pohled experta

Libor Havlík
ředitel pobočky ČSOB pro firemní klientelu Hodonín


Gumex je příkladem otevřenosti, férového jednání, důslednosti i zdravé rozvahy a opatrnosti. Je to rodinná firma pana Sedláčka a jeho tří dětí, ve které myslí na budoucnost, je řízená manažersky, ale lidsky. To se projevuje i na naší spolupráci. Náš vztah je partnerský, snad až přátelský, a účastníme se projednávání strategických kroků a dalšího směřování Gumexu. To, co platí v Gumexu, není vždy zcela obvyklé – fakt, že veškeré dohody, které jsme uzavřeli, a to i ústní, byly vždycky dodržené na 100 %. To, že se na sebe můžeme spolehnout, otevírá dveře k nadstandardnímu přístupu. Není se co divit, že Gumex patří mezi významné společnosti regionu. Jak z hlediska zaměstnanosti a stability, tak podporou a udržováním slováckých tradic. Jedná se o stále se rozvíjející a ekonomicky silnou společnost, která jde dopředu, je otevřená novým možnostem, posiluje svůj vliv v Česku i na Slovensku. Váží si svých zaměstnanců, protože bez každého z nich by své současné pozice nedosáhla. Jako sílu Gumexu vidím i rozdělení rolí otce a jednotlivých sourozenců ve společnosti, ale zároveň jednotný přístup k jejímu vedení a směřování, do něhož jim přeji hodně dalších úspěchů.